O fotowoltaice

Słońce to gwiazda, która towarzyszy nam od początku istnienia ludzkości. Potężne źródło energii i światła, dostarczające ich nam codziennie. Ilości tych dwóch czynników są wystarczające do tego, aby je odpowiednio wykorzystać. Nie do nabierania ciemniejszego koloru skóry, lecz do generowania prądu elektrycznego. Energia elektryczna towarzyszy nam w codzienności w każdej dziedzinie życia. Jako ludzie, którym zależy na trwałości środowiska i istocie ekologii staramy się wykorzystać to co natura daje nam w darze.

Fotowoltaika, to dziedzina nauki, która przede wszystkim skupia się na opracowywaniu jak najlepszych metod pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Żyjemy w XXI wieku, tak więc ten sposób generowania prądu nie jest nam już obcy w teorii. Firmy takie jak nasza promują technologię przyszłości, która stopniowo już staje się teraźniejszością. Ogniwa fotowoltaiczne używane do generacji prądu, produkuje się z tzw. krystalicznych wafli krzemowych. Żywotność ogniw szacuje się na czas 25 lat. To całkiem sporo jak na bezobsługowe źródła energetyczne.

Definicja:

Foton– w wielkim uproszczeniu, jest to cząstka światła będąca jednocześnie materią i falą.

Działanie ogniwa fotowoltaicznego jakie jest zainstalowane w panelach można opisać w bardzo prosty sposób. Celem ogniwa jest wytworzenia różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego. Płytka ogniwa wyprodukowana jest z półprzewodnika, posiada złącze P-N (pozytyw- negatyw). Takie połączenie charakteryzuje się polem elektrycznym (barierą potencjału). Gdy na ogniwo pada światło słoneczne (fotony) powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron- dziura, która pole elektryczne następnie rozdziela. Taka separacja powoduje powstanie napięcia w ogniwie. Gdy podłączymy do takiego układu urządzenie które będzie pobierać energię, nastąpi przepływ prądu elektrycznego.

Wyróżniamy głownie 2 rodzaje ogniw:

– monokrystaliczne- panele z ogniw monokrystalicznych w całości składają się z pojedynczych i jednorodnych kryształów krzemu. Ich sprawność szacuje się na poziomie od 14% do 17% i czasem nawet powyżej.

– polikrystaliczne (inaczej multikrystaliczne)- panele zbudowane z wielu różnych kryształów krzemu. Rezultatem jest niejednolita powierzchnia panela.